Enciclopedia clopotel

Rugby

Rugby-ul este un joc sportiv care se disputa intre doua echipe alcatuite in teren din cate 15 jucatori. Scopul jocului consta in depasirea liniei din terenul de tinta al echipei adverse cu balonul oval in brate sau prin sutarea acestuia printre buturile portii. Un meci dureaza doua reprize a 40 minute, cu o pauza intre ele de 10 minute, pe timpul careia jucatorii sunt obligati sa ramana in teren. Jocul este condus de un arbitru principal, asistat de doi arbitri de margine.

Rugby

Rugby-ul se joaca pe un teren avand lungimea de 125-144 m si latimea de 66-70 m, impartit in doua parti egale, printr-o linie marcata la centrul terenului, intre cele doua laturi lungi. De o parte si de alta, in fiecare jumatate de teren, exista cate o linie care delimiteaza la centru zone de 10 m, apoi zone de 22 m, fata de linia de tinta a terenului.

In spatele liniei de tinta exista o zona de tinta de 22 m, unde poate fi pus balonul. Stalpii de tinta sunt plasati pe centrul liniei de tinta si au cel putin 3,50 m inaltime si o distanta intre ei de 5,65 m. Balonul are o forma ovala si greutatea de 375-425 gr.

Echipamentul jucatorilor consta din tricou, chiloti si ghete, toate speciale pentru rugby. Initierea in acest joc sportiv o puteti incepe de la varsta de 9-10 ani, urmand ca de la 12-13 ani sa incepeti instruirea propriu-zisa, sub forma de antrenamente si jocuri.

Meciul de rugby incepe printr-o lovitura de picior data mingii, de unul din jucatorii echipei careia i-a revenit inceperea partidei. Dupa aceasta lovitura, orice jucator din teren poate sa prinda balonul, sa-l suteze, sa-l culeaga, sa alerge cu el, sau sa placheze un adversar care a intrat in posesia balonului. Acest balon poate fi transmis unui coechipier numai inapoi; dat inainte - constituie o infractiune. Regulile sunt foarte multe si necesita folosirea unei terminologii proprii, care trebuie cunoscuta si inteleasa.

lata insa cateva exemple:

• gramada - este formata din jucatorii ambelor echipe, care asteapta sa le fie aruncata mingea pe pamant intre ei; gramada poate fi spontana sau ordonata;
  • balon mort - situatia in care balonul nu mai este in joc si arbitrul a fluierat oprirea jocului, dictand reluarea lui printr-o decizie corespunzatoare fazei respective (lovitura de pedeapsa etc.);
  • ofsaid - spre deosebire de alte jocuri sportive - fotbal, polo, hochei - unde se intalneste aceasta situatie de joc, exprimata diferit in regulamentele respective, in rugby se considera ofsaid cand un jucator care nu mai este in joc si ii este interzis sa joace balonul, intervine in jocul unui adversar. Aceasta infractiune se sancfioneaza cu lovitura de picior de pedeapsa sau cu gramada;
  • incercare sau esseu - se spune atunci cand un jucator reuseste sa puna balonul in spatele liniei de fund (de but) a adversarului;
  • marc - sau oprirea balonului din zbor este atunci cand un jucator prinde balonul in brate, trimis dintr-o lovitura de picior sau altfel, de catre adversar, punand vizibil, in acelasi timp cu prinderea mingii, calcaiul in pamant si strigand: Marc!;
  • tinta - o reprezinta spatiul cuprins intre bara transversala a unei porti si stalpii ei laterali, prelungiti in sus;
  • trei sferturi - o formatie de jucatori in cadrul aceleiasi echipe, in care 2 jucatori sunt trei sferturi centrali si alti 2 sunt aripi sau extreme;
  • demi, un mijlocas la gramada - acel jucator care va arunca mingea in gramada si apoi va incerca s-o recupereze pentru a o pasa unui coechipier; si uvertura - acel jucator care primeste primul pasa, la iesirea din gramada;
  • inaintasii - sunt in numar de 8 si formeaza ceea ce se mai numeste si pachet de jucatori; ei alcatuiesc gramada, organizati pe 3 linii. Dar termenii nu sunt epuizati; ceilalti pot fi cunoscuti din regulamentul jocului, din practicarea lui. Mai trebuie sa va spunem ca o incercare valoreaza 5 puncte, trecerea balonului printre cei doi stalpi laterali si pe deasupra barei transversale (transformare) valoreaza 2 puncte (aceasta lovitura de picior se acorda dupa reusita unei incercari si se executa dintr-un punct al zonei, de 22 m). Daca aceasta transformare este consecinta unei penalizari, valoreaza 3 puncte la fel ca si balonul sutat din actiune, din drop-gol.