Horoscopul zilei

Taur
(21 Aprilie - 21 Mai)


Sanatate
Bani
Dragoste

› vrei zodia ta

Bancul zilei

Ca la noi la nimenea
Cand uiti umbrela si afara ploua
In alte tari:
-Te intorci dupa umbrela si te duci la treaba ta.
La romani:
-Mergi prin ploaie, injurand, fara sa te intorci, ca-i de rau. Nu e bine sa te intorci din drum, ca nu-ti mi merge bine toata ziua, sau mai rau , toata saptamana. Ajungi la munca de parca tocmai ai iesit din dus: "Iete, ma, ma facu ciuciulete!" Cu siguranta o sa racesti si nu-ti va merge bine toata saptamana. Deci, nu era mai bine sa te intorci, sa te schimbi si sa iti iei umbrela? Sau nu avem umbrela?

› vrei mai mult

Cultura generala

Pestele mistret (Capros aper) - specie interesanta din familia caproide, care isi trage denumirea populara de la forma botului de conformatie ciudata, care protactil, ca un rat de porc. El are o lungime de 15 cm si traieste in apele Marii Mediterane si partial pe coastele Angliei. Sursa: Enciclopedia de Biologie - Editura All

› vrei mai mult
Aceasta rubrica este dedicata in special parintilor si poate contine mesaje publicitare.

20 de idei pentru a ura Paste fericit tuturor: rime, poezii si mesaje

21 aprilie 2022, 10:32

20 de idei pentru a ura Paste fericit tuturor: rime, poezii si mesaje Pastele este cea mai mare sarbatoare a crestinatatii, pentru ca marcheaza Invierea Domnului Iisus Hristos, trimis de Tatal ceresc pe pamant pentru a-i face pe oameni mai buni. Citeste mai mult

Care este semnificatia Pastelui?

21 aprilie 2022, 09:35

Care este semnificatia Pastelui? Pastele este cea mai veche sarbatoare a crestinilor si cea mai importanta. Semnificatia sa bisericeasca este aceea ca marcheaza Invierea Domnului Iisus Hristos si sacrificiul sau pentru a reda oamenilor speranta mantuirii si a vietii vesnice. Citeste mai mult

Traditii, obiceiuri si superstitii de Paste

20 aprilie 2022, 12:59

Traditii, obiceiuri si superstitii de Paste Pastele sau Invierea Domnului Iisus Hristos reprezinta cea mai mare sarbatoare a crestinismului. In Romania o marcam cu oua rosii, dar si in alte culori, cu pasca si cozonac si friptura de miel, animal ce simbolizeaza sacrificiul si puritatea. Citeste mai mult

Cum imi conving parintii sa adoptam un animal?

19 aprilie 2022, 10:35

Cum imi conving parintii sa adoptam un animal? Se stie ca noua, copiilor, ne plac la nebunie animalele, dar parintilor parca le e imposibil sa inteleaga de ce ne dorim atat de mult catel, pisica, iepure sau broasca testoasa ori macar un hamster. Citeste mai mult

Cum sa stilizezi jachete si rochii de tranzitie pentru femei? Sa aflam

19 aprilie 2022, 10:19

Cum sa stilizezi jachete si rochii de tranzitie pentru femei? Sa aflam Verifica ce jachete de tranzitie pentru femei sa porti cu o rochie si stilul tau va deveni mult mai complex! Citeste mai mult

O sursa de inspiratie in folclorul romanesc pentru un viitor reusit

18 aprilie 2022, 15:04

O sursa de inspiratie in folclorul romanesc pentru un viitor reusit Folclorul este o zona extrem de ampla, care cuprinde in totalitatea lui, toate formele de manifestare ale unui popor, in forma plastica. Citeste mai mult

Trei retete de Paste pe care le prepar impreuna cu mama

18 aprilie 2022, 11:41

Trei retete de Paste pe care le prepar impreuna cu mama Vine Pastele si chiar si noi, copiii putem participa la pregatirile pentru masa de sarbatoare. Propune-i mamei sa faceti impreuna cateva preparate pentru pranzul din ziua de Paste. Citeste mai mult

Intrebari frecvente despre replicile de arme din Airsoft

17 aprilie 2022, 16:58

Intrebari frecvente despre replicile de arme din Airsoft Airsoft este unul din cele mai populare sporturi in care ai ocazia sa testezi replici de arme care imita foarte bine armele adevarate, dar care folosesc bile de plastic pentru a nu cauza rani grave. Citeste mai mult

Ce inseamna bullying?

15 aprilie 2022, 09:29

Ce inseamna bullying? Auzi des vorbindu-se despre bullying si despre efectele acestui fenomen in randul copiilor, insa ce inseamna acesta mai exact? Citeste mai mult

Cui se spune "La Multi Ani!" de Florii. Afla ce mesaje sa trimiti si ce nume se sarbatoresc de Florii!

14 aprilie 2022, 09:50

Cui se spune Floriile se sarbatoresc in duminica dinaintea Pastelui, iar in 2022 acestea sunt pe data de 17 aprilie. In aceasta zi se spune „La multi ani” tuturor celor care poarta nume de flori, fete si femei, baieti si barbati. Citeste mai mult
1 2 3 4 5 din 146 6 7 8 9 ... »