Pentru Scoala
Horoscopul zilei
Cultura generala
Sunt aproximativ 540,000 de cuvinte in limba engleza, cam de 5 ori mai multe decat erau pe vremea lui Shakespeare.
› vrei mai multBancul zilei
de ce poarta oltenii camasi cu patratele?pentru ca sa joace puricii sah.
› vrei mai multShop Clopotel.ro
15.87 RON
| Evaluare Nationala | Bacalaureat | Subiecte Examen | Forum | Arhiva | Referate |
Spaga la BAC
10 Iulie 2006Elevii timisoreni au platit bani grei ca sa obtina note mari la Bacalaureat.
Liceenii din Timisoara au cotizat cu aproape doua milioane de lei vechi de persoana, pentru a trece examenul de bacalaureat cu note mari. Intermediari au fost chiar parintii lor, care s-au constituit ad-hoc in grupuri de initiativa. Cel putin 1.000 de elevi au platit diverse sume in acest scop.
Profesorii si angajatii Inspectoratului Scolar Judetean sustin ca banii stransi de la fiecare clasa a XII-a ar fi pentru plata banchetului de sfarsit de an. In urma unei investigatii, reporterii EVZ au reusit sa demonstreze insa ca sumele erau de fapt destinate profesorilor din comisie.
La Grupul Scolar "Emanoil Ungureanu" din Timisoara, tinerii absolventi au cotizat cu cate 170 lei noi pentru a trece Bacalaureatul cu note mari. Dovada o constituie inregistrarea convorbirii pe care o redam alaturat. Aproape toti cei 265 de elevi din clasa a XII-a au fost nevoiti sa plateasca. In aceeasi situatie s-au aflat si cei de la Grupul Scolar de Industrie Alimentara.
Citeste tot articolul in Evenimentul Zilei
Liceenii din Timisoara au cotizat cu aproape doua milioane de lei vechi de persoana, pentru a trece examenul de bacalaureat cu note mari. Intermediari au fost chiar parintii lor, care s-au constituit ad-hoc in grupuri de initiativa. Cel putin 1.000 de elevi au platit diverse sume in acest scop.
Profesorii si angajatii Inspectoratului Scolar Judetean sustin ca banii stransi de la fiecare clasa a XII-a ar fi pentru plata banchetului de sfarsit de an. In urma unei investigatii, reporterii EVZ au reusit sa demonstreze insa ca sumele erau de fapt destinate profesorilor din comisie.
La Grupul Scolar "Emanoil Ungureanu" din Timisoara, tinerii absolventi au cotizat cu cate 170 lei noi pentru a trece Bacalaureatul cu note mari. Dovada o constituie inregistrarea convorbirii pe care o redam alaturat. Aproape toti cei 265 de elevi din clasa a XII-a au fost nevoiti sa plateasca. In aceeasi situatie s-au aflat si cei de la Grupul Scolar de Industrie Alimentara.
Citeste tot articolul in Evenimentul Zilei
|
|
Shop Clopotel.ro
15.87 RON