Pentru Scoala
Horoscopul zilei
Cultura generala
Oceanul Arctic este cel mai mic ocean, dar si cel mai putin adanc.
› vrei mai multBancul zilei
Cica 3 la vampiri le erau foame si vor sa mearga la vanatore .Primul vampir pleaca si se intoarce peste 10 min.Plin de sange de la picioare pana la brau .Cei lalti uimiti il intreaba:
-Ce-ai facut ba, unde ai fost ?
-Vedeti casa aia erau 50 de oameni la toti le-am supt sangele?
PLeaca urmatoru.Se intoarce peste 5 min.Plin de sange de la picioare pana la gat.Ceilalti uimiti il intreaba:
-Ce-ai facut ba,unde ai fost?
-Vedeti satul ala erau 300 de oameni la toti le-am supt sangele.
Pleaca si ultimul.se intoarce peste 2 min plin de sange din cap pana in picioare.Ceilalti uimiti il intreba:
-Ce ai facut ba,unde ai fost?
-Vedeti stalpul ala?
-Da
-Eu nu l-am vazut.
Shop Clopotel.ro
| Versiune pentru imprimare |
CondamnatiEu, sclavul trist al tristei mele harpe,eu vad pierind, cu ochii, ce-am iubit, mi-ar fi prea mult si-o gaura de sarpe sa merg in ea, tacut si umilit. Ce sa mai cant. cand au venit piratii si apele din matci ni le-au furat, o lacrima fiintei mele dati-i si-o s-auziti de omul scufundat. M-as ineca, m-as stinge si m-as duce, sa ma zdrobeasca ritmuri pe-o sosea, nici nu mai am nevoie de o cruce, mi-a fost destul c-am dus-o pe a mea. Eu, sclavul trist al harpei mele tristre, prapadul intinzandu-se il vad si nu mai e nimic sa mai reziste acestei sinucideri in prapad. De n-as avea puterea diavoleasca sa inteleg ca totul a cazut, dar vin heralzii cinici sa-mi izbeasca scrisorile prapadului de scut. Prietenii ma ocolosc de frica, probabil ma considera ciumat, eu insumi scriu acum la lampa mica sa nu ma vada cei care se bat. Iubire? Vis de maine? Regasire? N-au gizii mei un minim interes povesti cu dulci iluzii sa-mi insire din starea condamnatului sa ies. Se pregateste marele exemplu! Acela, zic Casandrele, sunt eu! Ca un berbec am sa ma duc in templu. Murind, macar s-ajung la Dumnezeu. Eu, sclavul trist al tristei mele harpe, eu, cantaretul soarelui din nord, de-aicea, dintr-o gaura de sarpe, rostesc un acatist si-un dezacord. Ce sa mai cant? Doar calea pan-la gide! Ce sa mai cant? Pe voi, ca pe eroi? Imi vine si a plange si a rade ca nu exista cale inapoi. Voi nu vedeti ea nu mai aveti tara si ca straini vi-s pruncii, cobitori, invata ei ceva pe dinafara, dar n-au parinti, ei au meditatori. Voi nu simtiti ca nu mai aveti ape? V-au luat piratii tot pe vasul lor si iata, din aproape in aproape, noi suntem un pustiu nemuritor. Din harpa mea ridicola si tandra involuntar un cantec fara rang te cheama langa mine, hai Casandra, saruta-mi gatul gata pentru streang. |