Horoscopul zilei

Gemeni
(22 Mai - 21 Iunie)


Sanatate
Bani
Dragoste

› vrei zodia ta

Cultura generala

Bobul de fasole este toxic, mai ales fasolea rosie. Boabele de fasole contin o substanta toxica numita fitohemaglutinina. Consumul a doar 5 boabe crude poate duce la greata, voma si diaree; efectele trec dupa 4-5 ore. Din aceasta cauza, fasolea trebuie fiarta pentru cel putin 10 minute pentru a se distruge fitohemaglutinina. Aceeasi toxina este continuta si de plantele tinere de fasole si de alte plante cu boabe. De asemenea, fasolea mai contine si o serie de inhibitori ai tripsinei, o enzima secretata de pancreas care ajuta la digestia usoara a hranei consumate.

› vrei mai mult

Bancul zilei

Dupa miezul noptii, suna cineva la usa. Bubulina se duce somnoroasa sa deschida. In fata usii erau patru barbati, beti crita.
- Stimata doamna, noi am venit sa-l conducem pe sotul dv. pana acasa, dar nu stim care dintre noi este ...

› vrei mai mult

Bancuri

Cauta in bancuri:

"Care este cea mai lunga masina din lume?
Trabantul: trei metri masina, zece metri fumul"


postata de Sweet_Model

"O sotie isi priveste sotul lucrind de zor. Satula sa-l mai vada cufundat
in lucru ii spune enervata:
- Sa stii ca m-am saturat sa te vad lucrind asa. Tot timpul iti aduci
acasa de lucru de la servici si de mine nu mai ai timp de loc.
- Bine draga, se apara sotul, dar intelege si tu ca am enorm de mult de
lucru si nu dovedesc. Si inafara de asta, o lume intreaga isi ia de
lucru si pe acasa!
- Bine bine, dar nu toti sint medici patologi ca tine!..."


postata de Sweet_Model

"In autobuz, un tip i se adreseaza unei tipe:
- Domnisoara, va rog sa va prindeti cu mina de bara de sus fiindca bara
de jos coboara la statia urmatoare!..."


postata de Sweet_Model

"Culmea inaltimi
Sa stai in varful unui bloc de desen"


postata de HpM3tro

"De ce au politisti apa in porbagaj?
Ca sa mearga sirena"


postata de Adrian Sitchevici

"-Domne!spune Bula.N-am nimic cu mana stanga!
-Ba da!zice dr..Din cauza alcolului.Nu mai beti nimik.
-Imposibil!Eu beau cu dreapta."


postata de Hori_a